top of page

Dołącz do Żeglarskiej Akcji Badania Akwenów

Co jest celem akcji?

Celem Akcji jest zaangażowanie żeglarzy w obywatelskie pomiary przejrzystości wód na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Wspólnymi siłami i w prosty sposób zbierzemy dane, które posłużą naukowcom do badań nad czystością mazurskich jezior i sposobami ich ochrony. Jednocześnie, udział w akcji to świetny wstęp do rozmowy na temat środowiska naturalnego Mazur i tego co możemy robić, by cieszyć się nim jak najdłużej.

Do akcji zapraszamy przede wszystkim szkoły żeglarstwa organizujące wędrowne rejsy po Mazurach.

O akcji

Badania stanu polskich jezior realizowane są bardzo rzadko. Wynika to z ograniczonego budżetu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz bardzo dużej liczby jezior, które muszą zostać poddane badaniom. Tymczasem, analizując aktualne dane na temat czystości mazurskich jezior, moglibyśmy lepiej zrozumieć stan środowiska naturalnego i poprawić sposoby jego ochrony.

Na szczęście istnieją proste sposoby pomiaru czystości wody, których może dokonać każdy z nas - to badanie przejrzystości wody przy pomocy Krążka Secchiego. Biały krążek zanurza się w wodzie i notuje na jakiej głębokości jest on wciąż widoczny. Pomiar w jednym miejscu powie nam o poziomie widoczności wody w danym miejscu i czasie. Kilkadziesiąt lub kilkaset pomiarów w trakcie sezonu żeglarskiego stanowi już jednak ciekawy materiał do wyciągania wniosków dla doświadczonych naukowców. 

 

Udział w akcji

Jeżeli zdecydujecie się wziąć udział w akcji, otrzymacie od nas paczką pakiet badawczy, na który składają się:

  1. Krążek Secchiego

  2. Instrukcja przeprowadzenia badania

  3. Link do formularza online, w którym będziecie raportować wyniki

 

Zestaw umożliwi Wam badanie przejrzystość jezior na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Wyniki Waszych badań będziecie mogli przesłać przez przygotowany przez nas prosty formularz, a my przekażemy je współpracującym z nami naukowcom z Zakładu Ochrony Wód Instytu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego.

Każdego miesiąca będziemy publikować podsumowania otrzymanych przez nas wyników, a informację o zaangażowaniu w działania zamieścimy na naszej stronie internetowej.

Proces badania trwa tylko kilkanaście minut. Nie wymagamy minimalnej czy maksymalnej liczby koniecznych do przeprowadzenia badań w trakcie sezonu. Szczególnie zachęcamy jednak do angażowania do inicjatywy przyszłych żeglarzy i potraktowania tej inicjatywy jako przyczynku do rozmowy na tematy związane z ochroną środowiska, wpływu jaki wywieramy na środowisko i sposobów na jego ograniczanie.

Jak włączyć się do akcji?

Zapraszamy szkoły żeglarstwa, które realizują rejsy wędrowne po szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i które chcą edukować swoich podopiecznych w temacie ekologii i środowiska naturalnego. Pływając po całych Mazurach, szkoły mają doskonałą okazję do prowadzenia regularnych badań na różnych akwenach, podczas całego sezonu żeglarskiego.

Chcesz dołączyć do akcji? Napisz maila na info@zeglarstwojesteko.pl lub zadzwoń pod +48 787 476 559.

Poglądowy film z instrukcją badania

bottom of page