
O projekcie
Mazury to jedno najpiękniejszych miejsc Polski, a żeglarstwo to pasja, która w tej krainie smakuje wyjątkowo. Dzisiaj wpływ człowieka na środowisko to temat, którego nie da się pominąć. Jak jednak pogodzić temat rozwoju turystyki, która zawsze będzie na środowisko wpływać, z ochroną środowiska naturalnego? Jak to zrobić na Mazurach, gdzie z jednej strony staramy się rozwijać i promować turystykę żeglarską, a z drugiej chcemy ochronić nasz cud natury przed zgubnym wpływem naszej obecności?
W projekcie "Żeglarstwo jest eko" poszukaliśmy odpowiedzi na pytanie "Jak żeglować ekologicznie." Przeprowadziliśmy ankietę wśród żeglarzy, by dowiedzieć się jakie tematy na styku żeglarstwa i ekologii najbardziej ich interesują. Poprosiliśmy naukowców o opracowanie serii popularnonaukowych artykułów, które o tych tematach opowiadają. Na ich podstawie opracowaliśmy materiały edukacyjne, darmowe i dostępne dla wszystkich tych, którzy są nimi zainteresowani. Przeszkoliliśmy ponad 100 żeglarzy w temacie ekologicznego żeglarstwa. W końcu opracowaliśmy zestaw rekomendacji, które przekazaliśmy instytucjom i samorządom, które mogą zadbać o dobro Mazur wprowadzając odpowiednie zmiany.
Projekt został zrealizowany w ramach Projektów Solidarności Europejskiego Korpusu Solidarności.

Wyniki projektu
.png)
Artykuły
Na naszej stronie znajdziesz serię popularnonaukowych artykułów, które odpowiadają na najważniejsze tematy na styku żeglarstwa i ekologii. Artykuły zostały opracowane przez naukowców i ekspertów w swoim fachu, dzięki czemu wiedza w nich zwarta jest realnym źródłem danych.
.png)
Podręcznik
Na podstawie opracowanych przez naukowców popularnonaukowych artykułów, stworzyliśmy dla pierwszy Minipodręcznik o zrównoważonym żeglarstwie, dostępny za darmo, dla każdego i na zawsze. Znajdziecie w nim solidną dawkę wiedzy i praktyczne dobre rady.
.png)
Quiz edukacyjny
Opracowaliśmy quiz edukacyjny, który pomaga przekazać wiedzę na temat zrównoważonego żeglarstwa w ciekawy, interaktywny sposób. Quiz można wykonać na naszej stronie lub przeprowadzić na żywo, ponieważ w grupie dostarcza dwa razy tyle dobrej zabawy.
.png)
Raport rzeczniczy
Na podstawie artykułów opracowaliśmy zestaw rekomendacji, których celem jest wprowadzenie na Mazurach turystyki zrównoważonej, która nie wpływa negatywnie na gospodarkę, a jednocześnie ogranicza wpływ żeglarzy i motorowodniaków na środowisko naturalne.
Zespół
Poznajmy się lepiej

Ania
Ania to instruktorka żeglarstwa w Szkole Żeglarstwa "Gertis" z wieloletnim doświadczeniem. Ukończyła Inżynierię i Gospodarkę Wodną na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz Hydrotechnikę i Geoinżynierię na Politechnice Krakowskiej. Działała w kole naukowym hydrotechników i hydrologów.
Do naszej ekipy wnosi przede wszystkim konkretną wiedzę i doświadczenie z zakresu edukacji w żeglarstwie (również w dziedzinie ekologii), uzupełnioną o ekspercką wiedzę w dziedzinie hydrotechniki. Dodatkowo, świetnie zna lokalne instytucje związane z żeglarstwem, takie jak szkoły żeglarstwa, stocznie, firmy czarterowe czy porty.

Mat
Mat pochodzi z Węgorzewa. Z wykształcenia Europeista, prywatnie żeglarz, przez wiele lat skipper i miłośnik przyrody od urodzenia. Służbowo realizuje międzynarodowe projekty w organizacji pozarządowej, w tym takie związane z ochroną środowiska. Umie w finansowanie różnych inicjatyw ze środków publicznych. Wolontariusz licznych organizacji. Uczestnik młodzieżowych konsultacji klimatycznych Rady Europy i trener z zakresu edukacji pozaformalnej.
Wnosi do projektu dobre pomysły, organizację i inicjatywę, a także doświadczenie w realizacji projektów finansowanych z UE, pozbawiając przy tym zespół trosk o administrację i sposoby rozliczenia projektu.

Marta
Marta to studentka filozofii, prywatnie świetna żeglarka, regacistka z wynikami na poziomie europejskim, aktywistka proekologiczna m.in. Extintion Rebelion. Służbowo działa między sektorem IT w korporacji, a ekologią w sektorze pozarządowym.
Oprócz doświadczenia zarówno w dziedzinie żeglarstwa, jak i ekologii, wnosi do projektu mnóstwo pozytywnej energii i wiary w to, że działania niewielkiej grupy młodych osób mogą kształtować otaczającą nas rzeczywistość.

Kalina
Kalina ukończyła Geografię na Uniwersytecie Warszawskim, na specjalizacji Hydrologia i Klimatologia. Była prezes koła naukowego studentów Geografii. Zawodowo realizuje się w tematyce zrównoważonego rozwoju. Od lat zaangażowana w działania NGO, w tym środowiskowe. Żegluje od dziecka na rodzinnej żaglówce. Najczęściej spotkacie ją na jeziorze Nidzkim na zabytkowej już jednostce o nazwie Atlantis. Do projektu wnosi naukową wiedzę z zakresu ochrony przyrody i gospodarki wodnej, a także doświadczenie w realizacji projektów środowiskowych.


Magda
Magda pochodzi z Węgorzewa i żegluje od dziecka. To prawniczka, doktorantka, pracowniczka naukowa, ekspertka w zakresie dezinformacji, dostępności, rzecznictwa i praw człowieka. Lubi robić dobre rzeczy tak po prostu.
Zadba o to, by wyniki projektu były dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto wesprze tworzenie raportu rzeczniczego oraz akcje rzecznicze na zakończenie projektu.