top of page

O projekcie

Mazury to jedno najpiękniejszych miejsc Polski, a żeglarstwo to pasja, która w tej krainie smakuje wyjątkowo. Dzisiaj wpływ człowieka na środowisko to temat, którego nie da się pominąć. Jak jednak pogodzić temat rozwoju turystyki, która zawsze będzie na środowisko wpływać, z ochroną środowiska naturalnego? Jak to zrobić na Mazurach, gdzie z jednej strony staramy się rozwijać i promować turystykę żeglarską, a z drugiej chcemy ochronić nasz cud natury przed zgubnym wpływem naszej obecności?

W projekcie "Żeglarstwo jest eko" poszukaliśmy odpowiedzi na pytanie "Jak żeglować ekologicznie." Przeprowadziliśmy ankietę wśród żeglarzy, by dowiedzieć się jakie tematy na styku żeglarstwa i ekologii najbardziej ich interesują. Poprosiliśmy naukowców o opracowanie serii popularnonaukowych artykułów, które o tych tematach opowiadają. Na ich podstawie opracowaliśmy materiały edukacyjne, darmowe i dostępne dla wszystkich tych, którzy są nimi zainteresowani. Przeszkoliliśmy ponad 100  żeglarzy w temacie ekologicznego żeglarstwa. W końcu opracowaliśmy zestaw rekomendacji, które przekazaliśmy instytucjom i samorządom, które mogą zadbać o dobro Mazur wprowadzając odpowiednie zmiany.

Projekt został zrealizowany w ramach Projektów Solidarności Europejskiego Korpusu Solidarności, we współpracy z Fundacją Wytwórnia Inicjatyw Twórczych, która wsparła nas merytorycznie i administracyjnie - jeszcze zanim powstała Fundacja Żeglarstwo Jest Eko. Jego budżet wyniósł 6888 EUR.

Zależy nam na transparentności naszych działań. Szczegółowe rozliczenie projektu znajduje się tutaj.

Wyniki projektu

Projekt bez tytułu (5).png

Na naszej stronie znajdziesz serię popularnonaukowych artykułów, które odpowiadają na najważniejsze tematy na styku żeglarstwa i ekologii. Artykuły zostały opracowane przez naukowców i ekspertów w swoim fachu, dzięki czemu wiedza w nich zwarta jest realnym źródłem danych.

Projekt bez tytułu (4).png

Na podstawie opracowanych przez naukowców popularnonaukowych artykułów, stworzyliśmy dla pierwszy Minipodręcznik o zrównoważonym żeglarstwie, dostępny za darmo, dla każdego i na zawsze. Znajdziecie w nim solidną dawkę wiedzy i praktyczne dobre rady.

Projekt bez tytułu (6).png

Opracowaliśmy quiz edukacyjny, który pomaga przekazać wiedzę na temat zrównoważonego żeglarstwa w ciekawy, interaktywny sposób. Quiz można wykonać na naszej stronie lub przeprowadzić na żywo, ponieważ w grupie dostarcza dwa razy tyle dobrej zabawy.

Projekt bez tytułu (7).png

Na podstawie artykułów opracowaliśmy zestaw rekomendacji, których celem jest wprowadzenie na Mazurach turystyki zrównoważonej, która nie wpływa negatywnie na gospodarkę, a jednocześnie ogranicza wpływ żeglarzy i motorowodniaków na środowisko naturalne.

O nas copy: Członkowie zespołu

Zespół

Poznajmy się lepiej

289048507_723375442074436_9186799459929142730_n.jpg

Ania

Ania to instruktorka żeglarstwa w Szkole Żeglarstwa "Gertis" z wieloletnim doświadczeniem. Ukończyła Inżynierię i Gospodarkę Wodną na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz Hydrotechnikę i Geoinżynierię na Politechnice Krakowskiej. Działała w kole naukowym hydrotechników i hydrologów.

 

Do naszej ekipy wnosi przede wszystkim konkretną wiedzę i doświadczenie z zakresu edukacji w żeglarstwie (również w dziedzinie ekologii), uzupełnioną o ekspercką wiedzę w dziedzinie hydrotechniki. Dodatkowo, świetnie zna lokalne instytucje związane z żeglarstwem, takie jak szkoły żeglarstwa, stocznie, firmy czarterowe czy porty.

MATEUSZ HOFFMANN 01.jpg

Mat

Mat pochodzi z Węgorzewa. Z wykształcenia Europeista, prywatnie żeglarz, przez wiele lat skipper i miłośnik przyrody od urodzenia. Służbowo realizuje międzynarodowe projekty w organizacji pozarządowej, w tym takie związane z ochroną środowiska. Umie w finansowanie różnych inicjatyw ze środków publicznych. Wolontariusz licznych organizacji. Uczestnik młodzieżowych konsultacji klimatycznych Rady Europy i trener z zakresu edukacji pozaformalnej.

Wnosi do projektu dobre pomysły, organizację i inicjatywę, a także doświadczenie w realizacji projektów finansowanych z UE, pozbawiając przy tym zespół trosk o administrację i sposoby rozliczenia projektu. 

291505168_345813877557481_1086629464753235612_n.jpg

Marta

Marta to studentka filozofii, prywatnie świetna żeglarka, regacistka z wynikami na poziomie europejskim, aktywistka proekologiczna m.in. Extintion Rebelion. Służbowo działa między sektorem IT w korporacji, a ekologią w sektorze pozarządowym.

 

Oprócz doświadczenia zarówno w dziedzinie żeglarstwa, jak i ekologii, wnosi do projektu mnóstwo pozytywnej energii i wiary w to, że działania niewielkiej grupy młodych osób mogą kształtować otaczającą nas rzeczywistość.

O nas copy: Poznaj zespół
287918040_754707885658651_818752335638919800_n.jpg

Kalina

Kalina ukończyła Geografię na Uniwersytecie Warszawskim, na specjalizacji Hydrologia i Klimatologia. Była prezes koła naukowego studentów Geografii. Zawodowo realizuje się w tematyce zrównoważonego rozwoju. Od lat zaangażowana w działania NGO, w tym środowiskowe. Żegluje od dziecka na rodzinnej żaglówce. Najczęściej spotkacie ją na jeziorze Nidzkim na zabytkowej już jednostce o nazwie Atlantis. Do projektu wnosi naukową wiedzę z zakresu ochrony przyrody i gospodarki wodnej, a także doświadczenie w realizacji projektów środowiskowych.

symmbolcolor.png
Zdjęcie Magda.jpg

Magda

Magda pochodzi z Węgorzewa i żegluje od dziecka. To prawniczka, doktorantka, pracowniczka naukowa, ekspertka w zakresie dezinformacji, dostępności, rzecznictwa i praw człowieka. Lubi robić dobre rzeczy tak po prostu.

Zadba o to, by wyniki projektu były dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto wesprze tworzenie raportu rzeczniczego oraz akcje rzecznicze na zakończenie projektu.

bottom of page