top of page

O projekcie

W tym projekcie sprawdzamy jak żeglować po Mazurach ekologicznie - z przyjemnością i z szacunkiem do natury.

Co Robimy?

Mazury to jedno najpiękniejszych miejsc Polski, a żeglarstwo to pasja, która w tej krainie smakuje wyjątkowo.

Dzisiaj wpływ człowieka na środowisko to temat, którego nie da się pominąć. Jak jednak pogodzić temat rozwoju turystyki, która zawsze będzie na środowisko wpływać, z ochroną środowiska naturalnego? Jak to zrobić na Mazurach, gdzie z jednej strony staramy się rozwijać i promować turystykę żeglarską, a z drugiej chcemy ochronić nasz cud natury przed zgubnym wpływem naszej obecności?

W tym projekcie szukamy odpowiedzi na pytanie o to jak żeglować ekologicznie - z przyjemnością, ale i z czacunkiem do natury. By Mazury już zawsze były piękne.

Czym się zajmujemy?

Projekt bez tytułu (5).png

Konsultacje

Przeprowadziliśmy ankietę wśród żeglarzy, organizacji społecznych, instytucji, armatorów i przedsiębiorstw związanych z turystyką żeglarską i ekologią na Mazurach. Celem ankiety było wyłonienie tematów z pogranicza żeglarstwa i ekologii, które stanowią proble i w których brakuje wiedzy.

Projekt bez tytułu (4).png

Artykuły

Zlecamy ekspertom ds. ekologii opracowanie serii artykułów, które dostarczą odpowiedzi na zidentyfikowane w ankiecie wątpliwości. Na ich podstawie opracujemy materiały szkoleniowe dostępne dla każdego żeglarza i każdej zainteresowanej szkoły.

Projekt bez tytułu (6).png

Wywiady wideo

Kręcimy serię wywiadów wideo z ekologami, żeglarzami, armatorami czy przedstawicielami instytucji, w których porozmawiamy o ich perspektywie na ekologiczne żeglarstwo oraz problemach, które najbardziej nurtują żeglarzy.

Projekt bez tytułu (7).png

Warsztaty i raport

Opracujemy materiały szkoleniowe na temat ekologicznego żeglarstwa, które udostępnimy za darmo wszystkim zainteresowanym szkołom. Przeprowadzimy też warsztaty w wybranych szkołach. Na koniec stworzymy raport rzeczniczy, który będzie promował ekologiczne rozwiązania wśród instytucji i urzędów miast.

O nas copy: Członkowie zespołu

Zespół

Poznajmy się lepiej

289048507_723375442074436_9186799459929142730_n.jpg

Ania

Ania to instruktorka żeglarstwa w Szkole Żeglarstwa "Gertis" z wieloletnim doświadczeniem. Ukończyła Inżynierię i Gospodarkę Wodną na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz Hydrotechnikę i Geoinżynierię na Politechnice Krakowskiej. Działała w kole naukowym hydrotechników i hydrologów.

 

Do naszej ekipy wnosi przede wszystkim konkretną wiedzę i doświadczenie z zakresu edukacji w żeglarstwie (również w dziedzinie ekologii), uzupełnioną o ekspercką wiedzę w dziedzinie hydrotechniki. Dodatkowo, świetnie zna lokalne instytucje związane z żeglarstwem, takie jak szkoły żeglarstwa, stocznie, firmy czarterowe czy porty.

MATEUSZ HOFFMANN 01.jpg

Mat

Mat pochodzi z Węgorzewa. Z wykształcenia Europeista, prywatnie żeglarz, przez wiele lat skipper i miłośnik przyrody od urodzenia. Służbowo realizuje międzynarodowe projekty w organizacji pozarządowej, w tym takie związane z ochroną środowiska. Umie w finansowanie różnych inicjatyw ze środków publicznych. Wolontariusz licznych organizacji. Uczestnik młodzieżowych konsultacji klimatycznych Rady Europy i trener z zakresu edukacji pozaformalnej.

Wnosi do projektu dobre pomysły, organizację i inicjatywę, a także doświadczenie w realizacji projektów finansowanych z UE, pozbawiając przy tym zespół trosk o administrację i sposoby rozliczenia projektu. 

291505168_345813877557481_1086629464753235612_n.jpg

Marta

Marta to studentka filozofii, prywatnie świetna żeglarka, regacistka z wynikami na poziomie europejskim, aktywistka proekologiczna m.in. Extintion Rebelion. Służbowo działa między sektorem IT w korporacji, a ekologią w sektorze pozarządowym.

 

Oprócz doświadczenia zarówno w dziedzinie żeglarstwa, jak i ekologii, wnosi do projektu mnóstwo pozytywnej energii i wiary w to, że działania niewielkiej grupy młodych osób mogą kształtować otaczającą nas rzeczywistość.

O nas copy: Poznaj zespół
287918040_754707885658651_818752335638919800_n.jpg

Kalina

Kalina ukończyła Geografię na Uniwersytecie Warszawskim, na specjalizacji Hydrologia i Klimatologia. Była prezes koła naukowego studentów Geografii. Zawodowo realizuje się w tematyce zrównoważonego rozwoju. Od lat zaangażowana w działania NGO, w tym środowiskowe. Żegluje od dziecka na rodzinnej żaglówce. Najczęściej spotkacie ją na jeziorze Nidzkim na zabytkowej już jednostce o nazwie Atlantis.

Do projektu wnosi naukową wiedzę z zakresu ochrony przyrody i gospodarki wodnej, a także doświadczenie w realizacji projektów środowiskowych.

symmbolcolor.png
Zdjęcie Magda.jpg

Magda

Magda pochodzi z Węgorzewa i żegluje od dziecka. To prawniczka, doktorantka, pracowniczka naukowa, ekspertka w zakresie dezinformacji, dostępności, rzecznictwa i praw człowieka. Lubi robić dobre rzeczy tak po prostu.

Zadba o to, by wyniki projektu były dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto wesprze tworzenie raportu rzeczniczego oraz akcje rzecznicze na zakończenie projektu.

bottom of page